Online archiv

Beranová, Pavla: Audiovizuální média v divadle II, Loutkář 4/2018, s. 40–43

Pokračování studie o užití filmu, videa a počítačového umění v divadle

Vývoj divadla i filmu spojovala snaha o multimedialitu. Díky stále dokonalejší promítací technice začaly prvky vizuální tvorby pronikat i na divadelní jeviště a od začátku byly víc než jen součástí scénografie. Postupem času byly také stále víc než jen filmem. Tato část dvoudílné studie se proto zabývá dalšími médii, která tvoří vizuální složku současných divadelních inscenací.

Pokroky v technologii promítání filmu a videa a zejména datový přenos mezi jednotlivými ovládacími prvky totiž činí syntézu filmu a akce na jevišti stále jednodušší – základní vybavení pro scénickou projekci si dnes může pořídit téměř kdokoli. Touha přinášet stále něco nového proto vede tvůrce k experimentům s obrazem a živým propojováním obrazu a zvuku s dalšími složkami inscenací. Kořeny tohoto fenoménu však nejsou ani tak ve scénic…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.