Online archiv

Schmelzová, Radoslava: Výtvarné umění a objekt, skutečný, anebo virtuální, Loutkář 4/2018, s. 10–13

Při uvažování, jak zaměřit tento text, se mi vybavilo, že toto číslo Loutkáře bude mimo jiné věnované předmětům a objektovému divadlu. Což mě přivedlo na myšlenku, možná i jakýsi nepřípadný oslí můstek, zastavit se u některých současných teoreticko-filozofických tendencí, které se projevují i ve výtvarném umění, a to zvláště ve vztahu k objektům nebo k tzv. hyperobjektům.

Dříve jsme předpokládali, že kyborgové budou vypadat jako Arnold Schwarzenegger. Ale dnes víme, že jsou mnohem větší a mocnější, představují celou síť počítačů, do které se lidé jako biočipy samy připojují.

(Sean Cubitt)

Nejen v přírodních, ale i v humanitních vědách a umění stojíme před výzvou, která může mít mnoho jmen: antropocén, mimo-lidské, materialismus médií, člověk po člověku. Na konci 80. a v první polovině 90. let minulého století si začali mnozí autoři všímat změn ve společnosti způsoben…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.