Online archiv

Malíková, Nina: Odešla královna světového loutkářství, Loutkář 3/2018, s. 102–103

Zemřela poslední z velké generace světových loutkářských osobností – Margareta Niculescu (4. 1. 1926–19. 8. 2018), čestná prezidentka UNIMA, vynikající režisérka, pedagožka, organizátorka. Podílela se nejen na obnovení poválečné činnosti UNIMA, ale stála také u všech zásadních aktivit posilujících vliv a postavení loutkového divadla ve druhé půli 20. století.

Narodila se v Jassy v Rumunsku. Diplom získala v roce 1953 na Institutu divadelního umění a kinematografie v Bukurešti a hned po absolutoriu se věnovala loutkářské režii. Režírovala kromě Rumunska – kde je její tvorba nerozlučně spjata s celou érou bukurešťského Divadla Tandarica (Teatrului Țăndărică), které také dlouhá léta řídila – v Bulharsku, Egyptě, NSR, NDR, Jugoslávii a Norsku, vedla workshopy v Řecku a Japonsku. Divadelní historie připomíná zejména její inscenace z poloviny 50. let Humor loutek a parodii na detektivky Ruka s pět…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.