Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Možnosti interpretace faustovské látky, Loutkář 3/2018, s. 88–94

Faustovské téma, ať už jde o lidovou anonymní hru, nebo o variantu, u níž autora známe, ať už jím byl lidový loutkář, nebo poučený autor, který vytvořil umělý text kompilující jiná faustovská zpracování, neoddiskutovatelně patří do dosti malého loutkářského dramaturgického fondu – a navzdory dynamickému a mnohdy turbulentnímu vývoji českého loutkářství po druhé světové válce z jevišť nikdy nezmizelo. Jaká témata tedy svým inscenátorům nabízelo a nabízí dnes?

Přestože je cílem tohoto textu sledovat na vybraných inscenacích zejména interpretační přístup v období, kdy byla loutkářská tvorba tradičních marionetářů nevratně ukončena, nebude myslím na škodu stručně shrnout předchozí etapy.

Původní podoba faustiád

Faustovská legenda byla nezbytnou součástí repertoáru kočovných marionetářů a každá loutkářská rodina si hýčkala svou mírně modifikovanou verzi. Nejstarším fyzickým…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.