Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Výtvarné divadlo Kolotoč (1981–1989), Loutkář 2/2018, s. 52–53

Nepravidelně hrající umělecké uskupení, jehož frontmanem byl sochař Čestmír Suška (1952), stojící zcela mimo hlavní divadelní proud a řazené k souborům tzv. Pražské pětky (viz stejnojmenný film Tomáše Vorla z roku 1989, kde je zachycena inscenace Bersidejsi). Personálně bylo Výtvarné divadlo Kolotoč prostupné i se skupinou Tvrdohlaví, jejímž byl Suška členem. Název údajně vznikl jako symbol prázdného, oblbujícího, ukolébávajícího způsoby života1 normalizačních let; soubor velmi výrazně pracoval s divadelní vizualitou a nezvyklým chápáním divadelního času.

Suška: Budou tam tři paňáci sedět u stolu…

Baumbruck: To není špatný… A co se bude dít?

Suška: No, nic…

Baumbruck: To začíná být zajímavý.2

Pro loutkáře určitě není nezajímavý tvůrčí přesah souboru do sféry loutkového divadla, a to díky jeho snahám o oživení výtvarných artefaktů, para-divadelní práci s předměty, maskam…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.