Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: William Kentridge (1955), Loutkář 2/2018, s. 34–35

Jihoafrický grafik, malíř, animátor, scénograf a divadelní režisér. Je evidentní, že jde opět o tvůrce, kterému nestačí statická podoba výtvarných artefaktů. Kromě akademie výtvarných umění v Johannesburgu vystudoval navíc i herectví na L’École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq.

Do dějin loutkového divadla se zapsal několika inscenacemi, které vytvořil ve spolupráci se souborem Handspring Puppet Company, skupinou založenou v roce 1981 Adrianem Kohlerem a Basilem Jonesem v Kapském městě, proslulou prací s dřevěnými loutkami v téměř životní velikosti. Jako režisér, scénograf a autor animací se podílel na (většinou koprodukčních) inscenacích Woyzeck on the Highveld (Vojcek na Highveldu, 1992)1 podle klasické německé předlohy Georga Büchnera a Faustus in Africa (Faust v Africe, 1994)2 podle Johana Wolfganga Goetha. Jako režisér a autor animací je podepsaný pod inscenací Ubu and the Truth Commission (Ubu a Ko…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.