Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Milovník cirkusu Alexander Calder (1898-1976), Loutkář 1/2018, s. 26–27

Amerického sochaře Alexandra Caldera pojí se světem loutkového divadla zejména jeho unikátní projekt Cirkus Calder. Poprvé ho veřejnosti představil v roce 1926 v Paříži, kam dočasně přesídlil. V roce 1929 už Cirkus Calder čítal na dvě stovky miniaturních loutek ze dřeva, kůže, gumy, korku, textilií a drátů, které vystupovaly ve dvaceti epizodách za doprovodu hudby pouštěné z gramofonu. Loutky byly buď mechanické, nebo animované pomocí vodicích mechanismů. V publiku, které se Cirkusem bavilo, nechyběli ani významní uměli té doby: Fernand Léger, Piet Mondrian, Joan Miró, Jean Arp, Marcel Duchamp, Man Ray, André Kertész, Jean Cocteau nebo Le Corbusier. Celou výpravu byl Calder údajně nejprve schopen vměstnat do dvou kufrů, postupným nárůstem počtu loutek jich musel nosit pět.

Calder svůj Cirkus oživoval v letech 1926–1931. Později vytvářel originální kinetické a mobilní objekty, drátěné sochy a pracoval i jako scé…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.