Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Levenson, Mark; Abrams, Steve: Loutky a loutkáři ve Spojených státech amerických, Loutkář 4/2017, s. 31–33

Počátky loutkářství

První loutky na severoamerickém kontinentě byly součástí obřadních rituálů původních obyvatel, jako bylo symbolické obětování kukuřice hadím bohům, jež prováděl kmen Hopi na americkém jihozápadě. V těchto obřadech byli hadi velkými „loutkami“ ovládanými skrytými vodiči zpoza paravánu nitěmi, jež vedly pod střechou rituální síně.

Ačkoliv obřad obětování kukuřice kmene Hopi může a nemusí být prvním využitím loutek na území dnešních USA, vykazuje zjevnou podobnost s počátky loutek jiných původních národů na východním pobřeží, na severozápadě, na tichomořských ostrovech i jinde. Loutky v Novém světě, stejně jako ve Starém, mají svůj původ v náboženských obřadech. Loutky a masky ztělesňovaly nadpřirozený svět a umožňovaly nad ním převzít kontrolu.

Evropské začátky

Zdá se, že první evropské loutky přivezli do Severní Ameriky Španělé v roce 1524, tedy čt…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.