Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Hrdinová, Radmila: Bajaja, drak a kůň-intelektuál, Loutkář 4/2017, s. 70–71

Každé divadlo pro děti by mělo mít na repertoáru klasické pohádky, k nimž se vrací generace za generací a stále mají co říct. Ať už je to orientální Alibaba a čtyřicet loupežníků, francouzská Šípková Růženka, dánské Křesadlo, nebo český Honza, Budulínek či Bajaja.

Liberecké Naivní divadlo si tohle dobře uvědomuje, a tak na jeho repertoáru najdeme Budulínka, Šípkovou Růženku, Tři přadleny či Čarovnou rybí kostičku. Pravda, některé z nich v přepisech velmi originálních, ale vždycky je zachován klasický základ pohádky, v níž dobro vítězí nad zlem.

Začátkem října k nim přibyl Bajaja, jehož podle pohádky Boženy Němcové zpracovala a s herci libereckého souboru inscenovala Markéta Sýkorová. Zvolila si k tomu spodem voděné loutky, tzv. javajky, které byly u nás velmi populární v polovině minulého století, ale pak trochu zapadly. Inscenace je využívá sofistikovaným způsobem: na jevišťátku odd…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.