Online archiv

Cechl, Jan: Od muppetů po animatronické postavy, Loutkář 4/2017, s. 36–41

Jim Henson (1936–1990) byl přední loutkář, filmař a vynálezce v oblasti filmových triků. Osobnost, jež dokázala bourat televizní a filmové konvence a ovlivnila celé generace diváků slavnými muppety a kouzelnou animatronikou, známou po celém světě, ovšem kromě tehdejšího Československa.

Překvapoval invencí, hravostí, pozitivní filosofií. Na rozdíl od ostatních zemí východního bloku byl však u nás za totality pro širší veřejnost naprosto neznámý. Na nabídku Jim Henson Company dostat pořady Muppet Show a Fraggle Rock na tuzemské televizní obrazovky reagovala tehdejší dramaturgie odmítavě. Divák Českolovenské televize tak znal jedině infantilní kopii muppetů, reinkarnovaných do chlupatých „Jůheláků“ ze Studia kamarád.

Vysoký, hubený a tichý muž ze skromných poměrů s krabicí obyčejných loutek – i tak bychom si mohli v jeho počátcích Jima Hensona představit. Jako jediný loutkář na světě dokázal pomoc…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.