Online archiv

Jirásek, Pavel: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí 1960–1970 V, Loutkář 3/2017, s. 94–97

Večerníček

Jedinečným naplněním smyslu vysílání ČST pro děti a zároveň dotvořením reprezentativní formy výtvarného televizního jazyka mnohdy s divadelní loutkou se nakonec stal pořad Večerníček, který lze považovat vůbec za jeden z nejoblíbenějších dětských pořadů v Československé a později i České televizi. Zhruba desetiminutovou pohádku z epizodického seriálu, rámovanou znělkou a vysílanou před hlavní televizní zpravodajskou relací, začínaly sledovat dvou až tříleté děti a mnohé z nich zůstávaly pořadu věrné prakticky až do dospělosti a často i déle.

Krátký formát Večerníčku byl založen na zkušenostech svého předchůdce, což bylo dramaturgicky nepříliš jednotné Stříbrné zrcátko, které ale už mělo přesné místo ve skladbě televizního programu.1 Bylo vysíláno v neděli v podvečer a šlo o přenesenou a vizualizovanou variantu pořadu Československého rozhlasu, v němž pohádkový skř…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.