Online archiv

Mašlárová, Martina: O kráľovstve nebeskom i pozemskom, o kráse, hnuse, mede, prachu a iných substanciách, Loutkář 3/2017, s. 88–90

Súčasné umenie charakterizuje zvláštny postmoderný paradox. Na jednej strane sme si zvykli na myšlienku, že originalita viac neexistuje, všetko tu už bolo a že čokoľvek skutočne nové, prelomové a revolučné skončilo „-izmami“ minulého storočia.

Na druhej strane však doba absolútneho liberalizmu, tvorivej slobody v experimentovaní, posúvania hraníc a zároveň obrovskej inter- aj intramediálnej konkurencie priniesla neustále hľadanie čohosi svojbytného, autentického, nanajvýš aktuálneho, či už v rovine formálnej alebo tematickej. Konvenčné, klasické či tradičné sa stalo synonymom nudného, neinovatívneho a nezaujímavého.

V tomto zápase o inakosť, po ktorej bažia tak umelci, ako aj teoretici, má slovenské divadlo ešte paradoxnejšiu pozíciu. Každú sezónu sledujeme, koľko priemerného, interpretačne málo vzrušujúceho, formálne málo spektakulárneho, celkovo nenápaditého divadla u nás vzniká (nech tvorcovia prepáči…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.