Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Za Teschnerem do Vídně, Loutkář 3/2017, s. 31–34

Snílek? Podivín se zálibou v mysticismu? Divadelní vizionář? Každopádně velký umělec a jeden z nejinspirativnějších a nejoriginálnějších loutkářů první poloviny 20. století – Richard Teschner. V německojazyčném čísle by rozhodně neměl chybět, a tak jsem podnikla svůj druhý badatelský výlet do Rakouska, abych se s ním seznámila „in situ“.

Pražská teoretická příprava

Karlovarský rodák německého původu Richard Teschner (1879–1948) byl už od dětství okouzlen loutkovým divadlem a je doloženo, že během svého pražského pobytu, kde studoval na Akademii výtvarných umění, s loutkami experimentoval. Na akademii sice navštěvoval ateliér Václava Brožíka, představitele akademické historické malby, nicméně teschnerovský badatel Otto Urban vidí spíše souvislost mezi tvorbou Teschnerových současníků Josefa Váchala, Jaroslava Panušky nebo třeba Karla Hlaváčka a zálibou v démonech a přízracích, kterou je jeh…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.