Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Sümegi, Ulrike: Stručný vhled do dějin rakouského loutkářství, Loutkář 3/2017, s. 23–24

S Rakouskem nás dlouhá století pojil jeden státní celek, umělci putovali z rakouských zemí přes naše území a koneckonců i kořeny populárního českého Kašpárka vyrůstají z tohoto dědictví. Není tedy na škodu si připomenout jména dávných loutkářů, kteří formovali i náš organizací UNESCO ověnčený fenomén, a nejzajímavější soubory, které se podílely na rozvoji loutkářského oboru v celosvětovém kontextu. (red)

Evropská kulturní výměna

Z 16. až 18. století jsou doloženy produkce italských komediantů a loutkářů, kteří kočovali z Rakouska do severní a východní Evropy. Je zcela jisté, že kočující loutkáři pravidelně využívali jako příležitost ke hraní četná tradičně navštěvovaná tržiště. Dalšími místy, kde hráli, byly hostince či taneční sály. Ačkoli jsou komické postavy úzce spojeny s národními kulturami zemí svého původu, navzájem se mezinárodně ovlivňovaly, což potvrzuje jej…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.