Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Dramatické osudy průkopníků animace, Loutkář 2/2017, s. 54

Dramatické osudy průkopníků animace

Na první pohled nenápadná publikace filmové historičky Evy Struskové se stručným názvem Dodalovi, kterou v roce 2013 vydalo Nakladatelství AMU ve spolupráci s Národním filmovým archivem, doslova „klame tělem“. Pod erudovaným a bohatě ilustrovaným výkladem o počátcích české animované tvorby se totiž skrývá napínavý příběh plný emocí a vypjatých životních situací, který čtenáře lapí podobně jako severská detektivka.

Kniha Dodalovi je pochopitelně na hony vzdálena jakémukoli bulvárnímu lovu senzací, nicméně fakt, že hlavní postavy příběhu tvoří Karel Dodal (1900–1986), jeho první manželka a později slavná filmařka Hermína Týrlová (1900–1993) a jeho druhá manželka Irena Dodalová (1900–1989), kteří ve 30. letech dlouhodobě spolupracovali v ateliéru IRE-film, přidává jinak velice seriózní historiografické publikaci na pikantnosti a hrdinům odborného výkladu…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.