Online archiv

Schmelzová, Radoslava: Tak vzdáleni a přece nebezpečně blízko, Loutkář 4/2016, s. 89–91

Tento text-esej se věnuje vztahům současného výtvarného umění a divadla a nabízí subjektivní pohled z jednoho oboru do druhého. Podnětem k jeho napsání bylo tvrzení, že výtvarné umění je ve srovnání s divadlem otevřenější a progresivnější.

Sdílím s mnoha jinými jak nechuť k mainstreamovému bulvárnímu divadlu, tak i ke klasické-mu pojetí – kvůli omezením psychologického realismu a konvenčního vyprávění. Zajímají mě snad jen některé směry současného postdramatického divadla. Považuji však za pozoruhodné, že i když divadlo dávno přestalo být masovým zábavním médiem (a podobně je tomu i v hud-bě a literatuře), stále si uchovává dost poučených a nadšených příznivců.

Ve výtvarném umění je situace jiná. Současnou výtvarnou scénu sledují zase jen „insideři“, tedy lidé zevnitř oboru. Jsou to buď umělci, anebo kurátoři (dnes se role umělce a kurátora často prolíná), kritici či odborníc…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.