Online archiv

Hrdinová, Radmila: Jak se klíště stalo kladným hrdinou, Loutkář 4/2016, s. 60–61

V inscenacích libereckého Naivního divadla není o zvířecí hrdiny nouze: liška, velryba, velbloud, los, slepice či beránek. I Zvířecí divadlo se tu hrálo. Učinit ale z tvorů tak odpuzujících, jako jsou komár, ovád a klíště, sympatické postavy, je opravdu husarský kousek.

Vít Peřina ale ví, jak na to. A jako dědic umění své matky, vynikající dramatičky, tak činí způsobem, který pobaví jak děti, tak i jejich rodiče. Jeho nová hra Komáři se ženili aneb Ze života obtížného hmyzu je plná více či méně zjevných narážek na literární a dramatické „hmyzí“ souputníky. Odkaz k bratřím Čapkům je jasný už z názvu a postavy komára Zdendy (Adam Kubišta) a světlušky Soničky (Barbora Kubátová) a řada detailů svědčí o dobré znalosti Karafiátových Broučků. A pozorný divák najde i další odkazy. Cyranovský výstup, v němž komár s ovádem Oldou svádí Soničku Zdendovou básní, je jen jedním z roztomilých b…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.