Online archiv

Král, Karel: Vedený vodič Petr Nikl, Loutkář 4/2016, s. 40–43

S originálním výtvarníkem a příležitostným divadelníkem Petrem Niklem, členem skupiny Mehedaha, rozmlouval pro Loutkář šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král.

Na konci 80. let ses etabloval coby výtvarník, člen skupiny Tvrdohlaví. Současně jsi dělal se spolužáky ze střední školy loutkové divadlo pod značkou Mehedaha. Nebyl to útěk od spíše seriozního výtvarného umění ke spíše nevážnému loutkovému divadlu?

To ne. Nikdy jsem nedělil své pokusy na vážné a nevážné. Vše beru smrtelně vážně, ale zároveň se sebeshazujícím odstupem. Potřebuju se kopat do zadku… Díky tomu mohly mé různé formy vyjádření postupně splynout. Podzimní výstava Pijavice pro Galerii Václava Špály zahrnovala jak performance, při kterých v roli pastevce organizuji kresebné kreace robotických švábů, což je pro mne návaznost na loutkohereckou zkušenost, tak i vystavené následné nahodilé obrazce. K tomuto vážnému poj…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.