Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Prolínání loutek a pohybového divadla v českém divadelním kontextu, Loutkář 4/2016, s. 12–17

V zahraničním divadle je mísení tance s loutkovým divadlem relativně časté – kariéru na něm postavil například u nás dobře známý brazilsko-nizozemský loutkář Duda Paiva, inspiruje se jím belgické tvůrčí duo Nicole Mossouxová a Patrick Bonté a k tanci má ostatně blízko i francouzský divadelní mág Philippe Genty (nejen) díky své ženě a spolupracovnici, choreografce Mary Underwoodové. Jak na tento fenomén nahlíží čeští publicisté a kritici, kteří se na pohybové divadlo specializují? Odpovídají Markéta Faustová, Vladimír Hulec, Jana Návratová, Pavel Štorek a Roman Vašek.

Když se zaměříme na vztah loutek k divadelním formám, které jsou postaveny na estetizovaném lidském pohybu, jak je na tom česká divadelní scéna? Zdá se vám tato kombinace výrazně zastoupena, nebo se objevuje pouze sporadicky? Přiznám se, že když jsem pátrala po nějakém českém umělci, který tančí s loutkami, vzpomněla jsem si jen n…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.