Online archiv

Jiřička, Lukáš: Dobyvatelé akustických scén, Loutkář 3/2016, s. 36–39

V nakladatelství NAMU vyšla loni kniha dramaturga, publicisty a propagátora soudobé hudby Lukáše Jiřičky. Protože se několik kapitol týká vztahu hudebního divadla a loutek v tom nejširším slova smyslu, přetiskujeme se souhlasem autora výběr ze dvou kapitol. (red)

Lukáš Jiřička ve své knize Dobyvatelé akustických scén zobrazuje proměny hudebních a hudebně-divadelních forem ve 20. a 21. století. S pojmem „hudební divadlo“ pracuje úzce a vymezuje je, v souladu s pracemi zejména německých teoretiků, jako formu rozdílnou od opery a dalších druhů hudebního divadla vyznačující se velkou proměnlivostí, roztříštěností a popřením tradiční dramaturgické jednoty nebo narativní sukcesivnosti, jinými slovy „negací syntézy“ (Adorno). Své závěry dokládá podrobným rozborem díla Heinera Goebbelse, Olgy Neuwirth, Andrease Ammera a Helmuta Oehringa.

Z hlediska teorie loutkového divadla je přínosná zejména jeho analýza divad…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.