Online archiv

Hrdinová, Radmila: Pod mořskou hladinou je tajemno, modro a krásno, Loutkář 2/2016, s. 52–53

Už jsme si zvykli na to, že Naivní divadlo v Liberci přichystá svým malým i větším divákům pokaždé nějaké překvapení. Tím posledním se stala inscenace Čechy leží u moře určená pro předškoláky a první třídy základních škol. Hraje se ve zkušebně, kam se vejde zhruba padesát dětí usazených na pohodlných polštářích na zemi. Respektive pod mořskou hladinou.

Textovou předlohu či spíše inspiraci k ní tvoří verše básníka Radka Malého z knížky Moře slané vody. Verše křehké poetické krásy i umění hrát si se slovy a jejich zvuky: „Plujeme. Křídlo, ploutev, pádlo / velryba, ryba, člověk, pták / a zní to jako zaříkadlo / kambala, alka, keporkak.“ Verše, které snadno navodí pocit tajemna pod mořskou hladinou, zvuky i vůni moře: „Zavřete oči. / Slyšíte, jak šumí? / Nadechněte se té vůně. / Zašeptejte: / Čechy leží u moře.“ A děti sborově šeptem opakují: „Čechy leží u moře.“

Jenže, ja…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.