Online archiv

Predmerský, Vladimír: Spisovateľka Irena Brežná na bábkových javiskách, Loutkář 2/2016, s. 50–51

Pred niekoľkými rokmi vyšli na Slovensku preklady dvoch kníh od slovenských autoriek, ktoré v päťdesiatych rokoch a období po nich, prežili komunizmus v bývalom Československu.

V roku 1968 emigrovala Žo Langerová (1912–1990) s dvoma deťmi (jedným z nich bola známa speváčka Zuzka Lonská) do Švédska, kde v knihe Vtedy v Bratislave – Môj život s Oskarom L. opísala dramatický život s manželom, oddaným funkcionárom strany, odsúdeným vo vykonštruovanom procesu so Slánskym na 22. rokov do väzenia. Dramatizáciu knihy, ktorá by si zaslúžila aj filmové spracovanie, uviedlo v minulom roku Slovenské komorné divadlo v Martine.

Druhá autorka Irena Brežná (1950) emigrovala s rodičmi v tom istom roku do Švajčiarska, kde po štúdiách začala písať po nemecky a stala sa uznávanou spisovateľkou a novinárkou. Za román Nevďačná cudzinka, ktorej dramatizáciu pripravuje Slovenské národné divadlo, získala v Berne najväčšie švajčiarske …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.