Online archiv

Malíková, Nina: Shakespeare na českém loutkovém jevišti, Loutkář 2/2016, s. 100–104

U příležitosti oslav 400. výročí úmrtí suverénně nejhranějšího dramatika se sluší připomenout, že své místo má tvorba Williama Shakespeara i v českém loutkovém divadle, bez ohledu na jeho zřizovatele. (red)

Shakespeare na českém loutkovém divadle je specifickým fenoménem. Setkání s jeho dílem bylo prostřednictvím kočovných marionetářů prvním stykem venkovského publika s divadelní kulturou tzv. „velké dramatické literatury“ a hry Kupec benátský a později Večer tříkrálový, které byly součástí jejich repertoáru, se objevily i na repertoáru českých spolkových divadel počátku 20. století.

Velkou výzvou pro české divadelníky byly v roce 1864 velké shakespearovské slavnosti v Čechách, které se však – soudě alespoň podle zatím známých a dostupných materiálů – českého loutkového divadla, které teprve hledalo svou novou, modernější tvář, nijak výrazně nedotkly. Bohatší materiál na téma "Sh…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.