Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Editorial, Loutkář 2/2016, s. 1

Vážení čtenáři,

v tomto čísle Loutkář se věnuje lehce citlivému tématu, a to vztahu loutek a činoherního divadla, přesněji loutek a hereckého divadla a ještě přesněji vztahu herce a loutky. Dnes už nám připadá úsměvné, že byla jejich koexistence na scéně pociťována jako něco nepatřičného a vedly se o ní dlouhé polemiky, mimo jiné na stránkách tohoto časopisu. A je třeba si také přiznat, že právě s činohrou se loutkáři nejčastěji poměřují. Neměli bychom zapomenout, že byly v dějinách loutkového divadla i etapy, kdy byla co největší nápodoba „velkého“ hereckého divadla (a to nejen výběrem klasických činoherních textů pro loutkovou interpretaci) spatřována jako nástroj oborové emancipace.

Jak se to tedy má s těmito dvěma světy? Jací režiséři „z činoherní škatulky“ se třeba jen jednorázově pokusili využít ve své inscenaci magii loutky? Přinesl jejich „pohled zvenčí“ inspirativní im…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.