Online archiv

Jurkowski, Henryk: Brazilská satira mamulengo, Loutkář 1/2016, s. 77–80

Loutkář publikuje jednu z posledních studií Henryka Jurkowského, kterou nám do redakce zaslal na podzim loňského roku. Inspirací pro ni mu byla zejména publikace Mamulengo Puppet Theatre in the Socio Cultural Context of 20th Century, (Loutkové divadlo Mamulengo v socio-kulturním kontextu 20. století, 2005), kterou napsala Izabela Costa Brochadová, pedagožka Instituto de Artes da Universidade de Brasília.

Brazilské lidové divadlo zvané mamulengo je mezi odborníky zabývajícími se populárním uměním velmi známé. Naposledy se mu zevrubně věnovala Izabela Costa Brochadová, [1] jež pojala toto téma ve společensko-kulturním kontextu. Práce Izabely Brochadové je novátorská, protože o tak důkladné studium mamulenga dovedené až do současnosti se dosud nikdo nepokusil. Autorka nejen, že našla aktivní loutkáře provozující mamulengo, ale také je doprovázela při jejich kočovných vystoupeních a zaznamenala mnoho jejich názorů a vzpomínek…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.