Online archiv

Makonj, Karel: Odkaz Henryka Jurkowského, Loutkář 1/2016, s. 73

Odkaz Henryka Jurkowského

„Loutka se v lidské kultuře vyskytovala vždy. Nejdřív se objevila v rituálech prvotních společenství. Sloužila k navazování kontaktu s bohy a se zemřelými kmenovými předky, což bylo často totéž. Reprezentovala lidské prosby o bohatou úrodu v rituálech plodnosti. Byla člověku souputníkem na cestě do zásvětí, ochraňovala před suchem, chránila nemocné, byla poslušným nástrojem v rukou šamanů a kněží, kteří lidem navraceli zdraví, vyháněli zlé duchy a řešili veškeré problémy svých chráněnců,“ napsal v úvodu své studie Proměny pojetí loutkového divadla Henryk Jurkowski a přiřkl tak loutce poměrně vznešené a významné funkce. Asi stejně jako E. G. Craig svým loutkovým tanečnicím v paláci na březích Gangy.

Henryk Jurkowski zemřel v neděli 3. ledna 2016 ve spánku s rozevřenou knížkou v klíně. Předpokládám, že taky rozečtenou. Bylo mu bez 16 dnů 89 let. Když přebíral z ru…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.