Online archiv

Drtina, Michal: Kainarovou Zlatovláskou oslavili smiřičtí loutkáři devadesátiny souboru, Loutkář 1/2016, s. 66–67

„Svůj svět odevzdejme nástupcům lepší a krásnější, než jaký jsme od předchůdců obdrželi,“ píše se na první straně divadelní kroniky loutkářského souboru ze Smiřic, který letos oslavil 90. výročí svého založení.

Když se v sále sokolské tělocvičny v budově hotelu Andrejsek 17. ledna 1926 uskutečnila premiéra inscenace Kašpárek v podsvětí a začala se tak psát historie smiřického loutkového divadla, nikdo ze zakladatelů si nedovedl představit, že by tradice mohla nepřetržitě pokračovat minimálně do roku 2016. V souboru se během devadesáti let vystřídalo sto šedesát členů, kteří odehráli přes 1 200 představení pro více než 74 000 diváků. K největším úspěchům divadla patří pětinásobná účast na celostátní loutkářské přehlídce v Chrudimi v šedesátých letech minulého století, kde byly vysoce ceněny například inscenace Král Abeceda, Křížem krážem a především Generálská operka, …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.