Online archiv

Lásková, Petra: Hodina matematiky s LokVarem, Loutkář 1/2016, s. 40–41

Dětská říkanka o deseti černoušcích neinspirovala jen nejslavnější detektivní spisovatelku Agathu Christie, ale i jednu z nejhranějších autorek divadelních her pro děti a mládež Ivu Peřinovou. Loutková detektivka Deset černoušků měla premiéru v Naivním divadle Liberec bezmála před třiceti lety a od té doby se představila několika generacím dětského publika. Od listopadu 2015 ji má na svém repertoáru i pražské loutkové Divadlo LokVar, ve kterém herecké duo Petera Vargu a Ivanu Lokajovou režijně vedla Michaela Homolová.

Začíná se nenápadně a spiklenecky. Peter Varga, Pán, se objeví na scéně a žádá nejmenší diváky usazené na zemi o pomoc. Má plán. Chce schovat deset černoušků před Paní, která má co nevidět přijít a začít s představením. Jednoduše provedené magnetické 2D postavičky schová Pán s dětskými pomocníky do ne příliš složité scény, kterou tvoří trojdílný dřevěný stůl a magnetick…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.