Online archiv

Chryssouli, Georgia : Surreálně lidské: svět sebeničivých loutek Jana Švankmajera, Loutkář 1/2016, s. 9–13

V teatrologické revui Theatralia vydávané Katedrou divadelních studií FF MU Brno ve spolupráci s Katedrou divadelních, filmových a mediálních studií FFUP Olomouc a University of Hull vyšel ve 2. čísle (ročník 18, 2015), publikovaném pouze v anglickém jazyce, inspirativní článek věnovaný tvorbě Jana Švankmajera. Jeho autorkou je řecká teatroložka a doktorandka University of Essex Georgia Chryssouli, která se tvorbě tohoto významného českého umělce dlouhodobě věnuje. Z rozsáhlé studie vybíráme úvodní pasáž věnovanou obecné charakteristice a loutkovým inspiracím v díle Jana Švankmajera.

Dílo Jana Švankmajera je nositelem magické funkce, která odhaluje zázraky prostřednictvím mystifikace. Švankmajer, tak jako dávní alchymisté, neustále destiluje roztok svých zkušeností, aby získal těžkou vodu vědění, jež je nezbytná pro proměnu neživého v živé.

Ve své práci Švankmajer soustavně prozkoumává a analyzuje …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.