Online archiv

Bartošová, Kateřina: Podstata loutky není v kutilství, ale v magii, Loutkář 1/2016, s. 4–8

V září 2015 obhájila na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze Kateřina Bartošová diplomovou práci Druhy loutek a jejich použití v českém filmu. Součástí této práce byl i obsáhlý rozhovor s Janem Švankmajerem, který vznikl začátkem června 2015 na jeho letním sídle v jižních Čechách. Časopis Loutkář získal exkluzivní svolení Jana Švankmajera tento rozhovor publikovat.

V rozhovorech se často odkazujete na loutkové divadlo, které jste jako malý dostal darem od otce, což zásadně ovlivnilo vaši tvorbu. Jak vypadalo a kde je mu dnes konec?

Bylo to takové klasické rodinné loutkové divadélko, nebylo to snad přímo to Alšovo, ale mělo ten charakter, byly to marionety s malovanými sádrovými hlavičkami a litografické kulisy. Mám ho tady nahoře na půdě.

Nechybí vám práce v divadelním prostředí?

Nikdy jsem nechtěl dělat film. Protože film byl v době, kdy jsem studoval Loutkářskou katedru, pro mne …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.