Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Gharibpour, Behrooz: Mezinárodní poselství ke Světovému dni loutkářství 21. 3. 2015, Loutkář 2/2015, s. 2

Bylo mi deset let, když jsem poprvé viděl tradiční loutkové představení. Bylo mi deset let, když jsem se zamiloval do postavy Mubaraka. Toto zamilování mi vydrželo více než půl století a dodnes prostupuje celou mou hlavu i mé tělo.

Bylo mi dvacet let, když jsem pod vlivem této velké lásky pročesával každou ulici i uličku města Teheránu, abych nalezl staré a unavené loutkáře a přivedl je zpět k životu i zpátky do uměleckých kruhů a univerzitních učeben v naději, že pak i jiní propadnou mým idolům.

V té době jsem si myslel, že jsem jediným člověkem na světě, kterého něco takového zajímá, ale brzy jsem si uvědomil, že tomu tak není. Projezdil jsem celý svět, abych zjistil, že loutkářství je významné pro celou naši planetu; setkával jsem se s milovníky loutkového divadla ve všech zemích od Itálie a Velké Británie až po Indii, Čínu, Rusko, USA, Francii, Německo a mnohé další.

Byl jsem nadšen, když j…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.