Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Etlíková, Barbora: Monografie o legendách a nové generaci, Loutkář 6/2015, s. 4–6

Hned několik knižních publikací vydaných v období 2013–2015 spojuje skutečnost, že se alespoň do jisté míry zabývají loutkovým divadlem v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století. Dokonce i v publikaci, jež reflektuje generaci, která začala divadlo studovat až po revoluci, si autoři často kladou otázku, jakým způsobem ji ovlivnili pedagogové, kteří se ocitli na tvůrčím vrcholu ve zmíněném období. Zdá se, jako by měli autoři knih potřebu bilancovat právě tuto etapu českého loutkového divadla.

Asi nejzávažnější monografií pojednávající přímo o loutkovém divadle je kniha Petr Matásek – prostor, hmota, divadlo, již vydala Akademie múzických umění, konkrétně kolektiv kolem Miloslava Klímy. Jejím jádrem je obrazová část, jež dokumentuje Matáskův scénografický a výtvarný podíl na více než čtyřiceti inscenacích od sedmdesátých let po současnost. Najdeme zde fotografie z představení, d…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.