Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Holá, Kateřina: Becketta hledat v kupce sena, Loutkář 4/2015, s. 28–29

Do jaké míry jsou naše životy skutečně „beckettovské“? Herec, loutkář a režisér Matija Solce se rozhodl spolu se 4. ročníkem herectví KALD aplikovat „motiv“ z her Samuela Becketta na naši přítomnost a na jevišti Divadla Disk s ním různě experimentovat. Není ale zcela jasné, proč tvůrci k Beckettovi už v samotném názvu inscenace odkazují, když z něj na jevišti nezbylo víc než jen motiv.

Divák je uveden na jeviště s mapou komunikačních táhel – provázků visících ze stropu v sále –, za která může tahat a ovládat všemožné zvuky. Jedním z provázků se spouští„slovník“ a při každém zatáhnutí se ozve jiné slovo. Další provázek nedělá s největší pravděpodobností nic (nebo jsem ve změti zvuků neodhalila ten, jenž k němu patří). Takhle je divákům dovoleno si hrát, objevovat a být spolutvůrci dění na jevišti. Záleží pouze na divákovi, zdali má interaktivní hry s herci rád a své role spolut…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.