Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Malíková, Nina: Dimitri Jageneaua a kolekce Divadla Peruchet v Bruselu, Loutkář 3/2015, s. 22–23

Omezujete se ve svém muzeu jen na historii a tradiční loutkářství, nebo sledujete prostřednictvím exponátů či dalších aktivit i moderní, současné loutkové divadlo?

To záleží na tom, co se myslí pod pojmem „tradiční“. Naše muzeum ukazuje různé loutky a jejich techniky – marionety, stínové loutky, maňásky, loutky prstové i obří a také loutky typu wajang, či jak vy říkáte „javajek“. Vedle tyčových loutek či javajek Jefimovové či Obrazcova můžete vidět loutky Yoke Thay Thabina ze staré Barmy, německé loutky z Trevíru nebo marionety na nitích či na drátě z konce 19. století z vídeňského divadla Kling a pochopitelně další… Od samotného počátku se naše muzeum zabývalo loutkami moderních loutkářských tvůrců (Max Jacob, Sergej Obrazcov, Jefimovová, Kling, Jean-Paul Hubert, Ferrai atd.), ale také historickými loutkami a technikami. Už od počátku v roce 1938 se naše muzeum chtělo stát muzeem současného loutkov…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.