Loutkar.online

Malíková, Nina: Přečetli jsme za vás

Edward Gordon Craig, jako divadelník s osobitými a pro další divadelní vývoj stále inspirujícími názory, nepřestává být v centru zájmu našich i zahraničních divadelních kritiků a teoretiků. Craigovy „představy o celistvosti divadelního umění a o formování divadelního umělce budoucnosti, podávané často v lapidární podobě dialogu, nejen předběhly svou dobu, ale v mnoha ohledech si dodnes uchovaly platnost“. (Ostatně už v tomto čísle Loutkáře 1/2007 na str.xxx mu skládá svou prací hold i významný polský teoretik a historik Henryk Jurkowski.) Citelnou mezeru v překladu jeho základních esejů O divadelním umění (On The Art of Theatre), která poprvé vyšla v r. 1911, nyní zaplnil v edici Světové divadlo pražský Divadelní ústav (2006). Knížku O divadelním umění, která obsahuje i tolikráte diskutovaný a vykládaný slavný esej Herec a nadloutka, přeložil Milan Lukeš. K publikaci se v časopise Loutkář v nejbližší době ještě vrátíme, k informaci o tomto prvním českém vydání snad ještě jen malou doplňující poznámku: esej Herec a nadloutka vyšel poprvé česky již na podzim r. 1993 v časopise Loutkář.

(Doporučená cena knížky je 210,- Kč.)

Obě publikace můžete zakoupit v jediném specializovaném divadelním knihkupectví PROSPERO v Praze 1, ve Štupartské ulici (ve spojovací pasáži mezi Celetnou 17 a Štupartskou).

Loutkář 1/2007, s. 10.

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.