Helena Štáchová: 45 let s Máničkou a 40 let s bábinkou
Po maturitě nastoupila do D S+H jako elévka, následovalo studium na DAMU. Po absolvování vysoké školy se v roce 1966 stala členkou divadla. V roce 1967 převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla – Máničky, která vznikla v roce 1930.
Na rozdíl od svých dvou předchůdkyň začala po boku M. Kirschnera s interpretací cizojazyčných textů. V roce 1971 pro ni M. Kirschner vytvořil novou postavu, která se začlenila mezi kmenové postavy divadla, a sice paní Kateřinu Hovorkovou alias bábinku. Ta poskytla H. Štáchové možnost rozšířit herecký part, který navazuje na tradici Divadla S+H, podle které jeden herec vytváří současně dvě typově, charakterově a věkem odlišné postavy.
H. Štáchová působí také v rozhlase a televizi. Společně s Milošem Kirschnerem natočila nesčetně gramofonových desek, kazet a nyní v této činnosti pokračuje i s M. Kláskem. Je také autorkou mnoha scénářů pro televizi i zvukové nosiče. Věnuje se dabingu – jejím hlasem promlouvá například Simpsonovic Lísa, či Míša Kulička. Napsala řadu her pro dospělé i pro děti. Některé z nich se hrály i v zahraničí. Helena Štáchová se stala klíčovou tvůrčí osobností D S+H. Své hry režíruje a několik let se starala o profil divadla ve funkci dramaturga.
Od roku 1996 je ředitelkou divadla S+H.
Martin Klásek: 30 let se Spejblem a Hurvínkem
Nastoupil jako šestnáctiletý chlapec do jevištní techniky Divadla S+H a zakrátko na sebe upozornil svým loutkovodičským nadáním. Přešel tedy z techniky do uměleckého souboru a několik let se střídal ve vodění loutky Hurvínka. Když se posléze projevila jeho schopnost napodobit hurvínkovskou fistulku a prokázal potřebné herecké schopnosti, začal jej Miloš Kirschner připravovat jako svého nástupce. A tak Martin Klásek již v roce 1974 absolvoval v dětské inscenaci Hurvínek mezi broučky svůj první herecký křest v postavách Spejbla a Hurvínka. Po několikaleté pauze začal v roce 1982 s Milošem Kirschnerem pravidelně alternovat. Zprvu jen v dětském repertoáru, později i v představeních pro dospělé. Když kvůli zdravotním problémům omezil Miloš Kirschner namáhavé zahraniční cesty, pokračoval M. Klásek i v tradici cizojazyčných verzí.
Napsal dialogy pro dětskou hru Přicházejí k nám S+H, jeho prvním samostatným autorským (a režijním debutem) byla hra Hurvínek a zrcadlo, po kterém následovala další – Hurvínek UFOnem. V roce 1990 se stal šéfem uměleckého souboru divadla a v roce 1996, po smrti Miloše Kirschnera, již třetím otcem hlavních protagonistů divadla.
V uplynulých sezónách uvedlo D S+H v jeho režii inscenace Hurvínek už zase zlobí a Hurvínkova cesta do Tramtárie, kterých je, spolu s Denisou Kirschnerovou, spoluautorem.
Miroslav Polák, 26. 4. 2012
1. 1. 2026 – 31. 12. 2026
Rok loutkového divadla
10. 6. 2026 – 14. 6. 2026
36. Skupova Plzeň
30. 6. 2026 – 6. 7. 2026
75. loutkářská Chrudim
Tomáš Dvořák (1. 6. 1956)
Zuzana Štancelová (1. 6. 1966)
Anděla Čisáriková (3. 6. 1941)
Zdeněk Peřina (3. 6. 1946 – 1. 11. 2015)
Martina Maurič Lazar (6. 6. 1971)
Jan Schmid (14. 6. 1936)
Zdeněk Chromý (18. 6. 1941)
Jan Vodňanský (19. 6. 1941 – 10. 3. 2021)
Ivana Tomaierová (19. 6. 1956)
Zdena Wachtlová (19. 6. 1956)
Jan Polívka (25. 6. 1941)
Kristýna Beranová Maděričová (21. 9. 1970 – 18. 6. 2016)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS